Fue Teknigi

Fue Tekniği ve Avantajları

(FUE) Tercih Edilmesindeki Nedenler Saç ekimi operasyonundan sonra, ekilen saçların çıkmasının ardından kişi çok rahat saçlarını kestirebilir.
Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) Dünya’da ve Türkiye’de uygulanmakta olan son saç ekimi tekniği Folliculer Unit Ekstraksiyonu yani FUE, hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar elde etmemizi sağlayan bir saç ekimi tekniğidir. FUE ile tüm saç ekimi girişimlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden tek tek alınan canlı saç köklerinin saçsız olan bölgeye transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir.
FUT yönteminden farklı olarak bu yöntemde Foliküler üniteler (greft) doğrudan derinin kök seviyesinden özel pançlar, mikro motorlar ile tek tek çıkarılmasıdır. Bu yöntem “non-invasive” olarak bilinir. FUE’ de donör alanda neşter kullanılmaz, dikiş atılmaz ve köklerin alındığı bölgede gözle görülebilir bir iz kalmaz. Hiç bir komplikasyon oluşturmadan hastaya, günlük yaşamından alıkoymadan saçsızlık sorunu yaşayanları yeniden saçlarına kavuşturur.
FUE’de ve FUT’ta çıkarma yöntemleri farklıyken elde edilen köklerin yeni yerlerine yerleştirilmesi tamamen aynıdır. Saç Ekiminde FUE tekniği ile bir seansta 1500-8000 adet Foliküler ünite greft(3750-20000)adet saç teli nakli gerçekleştirebilinir . Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’nun (FUE) Tercih Edilmesindeki sebebler saç ekimi operasyonundan sonra, ekilen saçların çıkmasının ardından kişi çok rahat saçlarını uygun kısalıkta kestirebilir.
Saç ekilen ve saç köklerinin alındığı bölgede anatomiye bağlı olarak hiç bir iz kalmaz. Saç aralığı az olan bölgelerin kapatılması istendiği durumlarda fue yöntemi tercih gerekir. Sadece şakak açıklığı bulunan kimselere de uygun bir yöntemdir. Yanıklardan kaynaklanan saç açıklıklarına, sakal ve bıyık ekimlerine başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.
Özellikle kaş ekiminde tercih edilmesi gereken bir tekniktir. Ense bölgesinde saç köklerinden kesiler alınması sonucunda ensede oluşan skar izlerinin kapatılmasında da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. FUE tekniği ile sadece iki kulak arasındaki bölge saç kökleri alınmasına olanak sağlamaktadır.

FUE İşleminin Aşamaları:3 aşamadan oluşmaktadır.

1. AŞAMA Ortalama 10 dakika sürmektedir. İlk olarak ense bölgesindeki saçların traş edilmesi ile başlanır. Nedeni; saç köklerinin verici bölgeden mikro motor ile tek tek alınabilmesi için saçların 0,3 mm. kısaltılması gereğidir. Saç köklerinin alınacağı bölgenin lokal anestezik (jetokain, citanes ve marcaine) ilaçlar ile uyuşturulması
2. AŞAMA Ortalama 2 saat sürmektedir. Saç köklerinin, mikro motor ile tek tek alınması işlemidir. Saç köklerinin alım aşamasında mikro motor ucunda 0,8-1 mm. pançlar kullanılmalıdır. 0.8 mm pançlarla 1,2,3’lü (greft) saç kökleri alınmalıdır.
Doğal, ekim yapıldığı belli olmayan bir görüntü oluşması için alınan 1’li saç kökleri ile ön saç çizgisine ekim yapılmalıdır. 2’li, 3’lü (greft) saç kökleri yoğun ve sık bir ekim görüntüsü oluşturması için, bu greftler de ön saç çizgisine ekilen 1’li greftlerden sonra ekilmelidir. Sizin de alınan saç köklerini çok rahat bir şekilde sayabilmeniz için saç köklerinin alım aşaması tamamlandıktan sonra saç kökleri özel bir solüsyon içerisine 100’lük veya 200‘lük gruplar halinde yerleştirilmesi gerekir. 3. aşamaya geçmeden önce hasta için yemek ve ihtiyaç molası verilir.
3. AŞAMA Ortalama 1.5 saat sürmektedir. Doktorunuz ile birlikte ön saç çizginizi oluşturursunuz. Ekilecek olan saç köklerinizin dağlımı ile ilgili son bir kez tekrar karar verirsiniz. Belirlenen ön saç çizginizin bulunduğu bölgeden itibaren ekim yapılacak alan tamamen lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur. Saç köklerinizin çapı ve saç köklerinin olması gereken derinlik hesaplamaları yapıldıktan sonra saç kökleriniz için özel hazırlanan lateral slit ile saç köklerinin yerleştirileceği yuvalar (kanallar) açılır. Kanal açma işlemi saç ekiminin en önemli kısmını oluşturmaktadır.
Kanal Açma İşlemi Neden Bu Kadar Önemli?
1. Saç köklerinin beslenebilmesi için saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin (kanalların) ekilecek olan greftlerin çapında olması gerekmektedir.
2. Saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin açıları dökülme olmadan önceki mevcut olan saçların yönünde açılmalıdır.
3. Verici bölgeden alınan saç köklerinin çapı ve uzunluğu hesaplanarak kanal açmak için kullanılan lateral slitin çapı ve uzunluğu ayarlanmalıdır. Kişiye özel kanal açıcılar kullanılmalıdır.
4. Ekilecek olan greftlerin açıları tecrübeli uzmanlar tarafından, kişinin kafa yapısı ve saç açıklığı gözünde bulundurularak, ön saç çizgisinin bulunduğu alanın açısı 45 derece öne doğru, yan taraflar (golfler) yine 45 derecelik açı ile öne ve her iki taraf da yana doğru 45 derecelik açılarla kanalların açılması gerekmektedir.